17 Haziran 2008 Salı

HUKUKU ÇİĞNEYEN DEVLETİN GÖREVLİLERİ OLURSA


Bugünlerde hukuka güven ilkesinin ne kadar zayıfladığını görüyoruz. Hukuk devleti ilkesi gereği yönetenler de yönetilenler kadar hukuka uymalıdır. Fakat devletin görevlendirdiği ve yetki verdiği şahıslar kamu görevini kötüye kullanmaya devam ediyor. Bu istismarlar ne kadar sürer bilmiyorum ancak nedense hukuk kurallarımız bir lastik gibi sündürülüyor. Nereye çekersen oraya giden kanunlar keyfi kararlara yelken açıyor.

Bu olaylar bir kenara dursun devletin güvendiği yetkilendirdiği tapu memurları ve hatta müdürleri çete kuruyor vahşice cinayetler işleyebiliyorlar. bunları yapanlar kamu görevlisi, vatandaşımız kime güvenecek hangi kanuna sığınacak? Ülkemizde kanunlar olması gerektiği gibi mi? Olması gerektiği gibi ise yaptırım gücü ne denli güçlü?

Polislerimiz araba çalıyorlar, kime güvenecek bu insanlar canımızı malımızı kimlere emanet ediyoruz bizler? Kamu görevlileri hukuk kurallarını çiğniyorsa diğerleri ne yapar? Çevremizde her an görüyoruz kimse hukuka güvenmiyor ve kendine göre bir ceza belirliyor ve onu uygulamaya koymaya çalışıyor. Ben bunun bugün canlı şahidi oldum kapımızın önünde bir kişi bıçaklandı.

Bunun gibi daha nicesi önemli olan kural koymak mı yasak getirmek mi? Yoksa bu kurallara uyacak nesil yetiştirmek mi? Çok soru sordum çünkü bu sorular çok büyük sorunlar ve de cevapsız sorular.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder