6 Ağustos 2008 Çarşamba

KAMULAŞTIRMA HAKKINDA KISA BİLGİ


Anayasada yer alır, geniş bir prosedür olduğu için kanunu da mevcuttur. Kamu yararı amacıyla özel mülkiyetindeki taşınmazların gerçek ve nakden ödenmek koşuluyla cebren(zorla) idarenin mülkiyetine geçirilmesidir. Mutlaka mülkiyet geçirilmez, idare adına taşınmaz üzerinde sınırlı ayni hak da kurulabilir. Kamulaştırma prosedüre uygun bir şekilde idari işlemle yapılır.


Genel Kamulaştırma İlkeleri

1) Devlet ya da Kamu Tüzel Kişisi(KTK) yapar. İstisnası ise; imtiyaz sahibinin devlet adına yapabilmesidir.

2)Kamu Yararı amacıyla yapılır.

3)Özel hukuk kişilerinin mülkiyetindeki taşınmazlar kamulaştırmaya konu oluşturur. Kamunun özel malları ve kamu malları başka bir KTK tarafından kamuşlaştırılamaz. KTK'lar mallarını devir işlemiyle geçirir. Uyuşmazlık halinde Danıştay durumu çözümler.

4) Karşılığın nakden ve peşin olması

5)kanunda gösterilen usule uygun olarak yapılması

6)Yeterli ödenek sağlanmadan kamulaştırmaya başalanamaz.


KAMULAŞTIRMANIN UNSURLARI

YETKİ: KTK'nın kendi görev alanıyla ilgili kamulaştırma yapması konu bakımından, yer bakımından coğrafi sınırla ilgili alınan sınırlar, kişi bakımından ise kamu yararı kararı almaya ve onaylamaya yetkili kişilerdir.

SEBEP: Kamulaştırmaya zemin oluşturan kamu yararı kararı almaya iten neden

AMAÇ: kamu yararı

KONU: Özel kişilerin mülkiyetindeki taşınmazın KTK veya Devlete geçmesi.

ŞEKİL ve USUL: Tebliğatla yapılması gerekenler


KAMULAŞTIRMANIN AŞAMALARI

İDARİ AŞAMA

1) Yeterli ödeneğin temin edilmesi

2) Kamu yararı kararının alınması: Devletin kamu hizmetini yerine getirmesi için toplumun ortak ve genel ihtiyacı karşılanması için soyut bir karardır. Soyuttur; çünkü kamulaştırılacak taşınmaz henüz tespit edilmemiştir.

3) Kamulaştırılacak taşınmazın belirlenmesidir: sınırlarının, yerşekillerinin, yüzölçümü ve sahibinin belirlenmesi

4) Kamulaştırma kararının verilmesi ve tapu siciline şerh verilmesinin istenmesi

5) Satın alma usulunun denenmesi: Eğer anlaşma sağlanırsa işlem bitiyor; sağlanamazsa adli aşama başlıyor. Asliye Hukuk Mahkemesi devreye giriyor. Taşınmazın değerinin belirlenmesi için Kıymet Takdir Komisyonu kuruluyor. Pazarlıkla satın alma usulu için satın alma komisyonu belirliyor. Trampaya da hükmedebilir. Satın alma konusunda anlaşılırsa idare 45 gün içinde parayı hazırlar.


ADLİ AŞAMA

1) İdarenin Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurması

2) Taşınmaz malikine tebliğat ve ilan

3) Bedelin taraflarca anlaşarak belirlenmesi

4) Bedelin mahkeme tarafından belirlenmesi

5) Kamulaştırma bedelinin bankaya yatırılması

6) Taşınmazın idare adına tescili ve bedelin hak sahibine ödenmesi

7) Kamulaştırma kararının tebliği


KAMULAŞTIRMANIN SONUÇLARI

1) Mal idarenin özel malı haline gelir. Kamusal mal olması için tahsis gerekiyor.

2) Kişinin özel mülkiyetine son verilir. Taşınmazın malikine tebliğden sonra birtakım yasaklar geliyor.

3) Tapuya güven esası gereği şerh koyuluyor.

4) Dava açma hakkı doğuyor.  1. İdare hukuku çalışırken kamulaştırmayı bu kadar özetledim. Özetin de özetini çıkardığımı düşünüyorum. Faydalı olabildiysem bana ne mutlu. Her ne kadar da kamulaştırmanın zıttı olan özelleştirme hız kazansa da özellikle ol çalışmalarında kamulaştırmaya başvurulduğunu biliyoruz

2 yorum:

  1. Cok tesekkur ederim. Devlet arazimde su var diyerek kamulastirma islemlerini baslatti. Haklarimi nasil arayacagimi bilmiyorum; internet disinda bir avukata da danismam lazim. Ancak korkum araziye verdigim paranin cok azini bana teklif edecekleri ve kabul etmezsem mahkemenin bedeli belirleyecek olmasi. Devlet mahkemesi devletin taraf oldugu bir davada karar verecek, o bakimdan endiseliyim. Tekrar tesekkur ederim. Benimle baglantiya gecebilirsiniz tavsiyeleriniz varsa eger. jejo1453@mail.com

    YanıtlaSil
  2. kamu yararı kararında yada kamulaştıma usulunda sorun var ise idari mahklemeye, kmulaştırma bedelinde sorun var ise asliye hukuk mahkemesine dava açmanız gerekmektedir.

    YanıtlaSil