8 Ocak 2010 Cuma

SAVCIYA CİNSEL TACİZ SUÇLAMASI

Her kurumda olduğu gibi, adalet alanında da hukuka aykırı eylemler gerçekleşebilir, fakat bunları kurumlara endekslemek ve kurumları yıpratmak yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. "İnsan" faktörünün olduğu her yerde hataya da yer vardır, münferit yanlışlar kurumlara isnat edilmemelidir.
Cumhuriyet Savcısı Murat Gök hakkında, Ü.E.İ'ye “zincirleme şekilde cinsel tacizde” bulunduğu iddiasıyla 3.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Samsun Cumhuriyet Savcılığına atanan Cumhuriyet Savcısı Murat Gök hakkında, eski Yaşar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ü.E.İ'ye “zincirleme şekilde cinsel tacizde” bulunduğu iddiasıyla 3.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Savcı Gök'ün, Ü.E.İ.'nin cep telefonuna 73 cinsel taciz içerikli SMS attığı belirlendi.

Adalet Bakanlığının Ü.E.İ'nin, Gök'e yönelik suç duyurusuna ilişkin soruşturma izni vermesinden sonra Cumhuriyet Başsavcı Vekili Barbaros Katarı iddianamesini hazırladı.

İddianamede, Murat Gök'ün, düzenlediği “Turkuaz” operasyonu kapsamında tutuklanan babası H.İ'nin durumunu görüşmek isteyen Ü.E.İ'nin cep telefonuna 73 cinsel taciz içerikli SMS attığı belirtildi.

Ü.E.İ. ile arkadaş olduğunu, SMS'leri bu nedenle gönderdiğini ileri süren Murat Gök'ün savunmalarını, kendisinin gösterdiği aralarında koruma polislerinin de bulunduğu tanıkların ise doğrulamadıkları belirtildi.

İddianamenin sonuç bölümünde, Gök'ün, Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri gereğince 3.5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.
Dava, Ü.E.İ'ye basın yayın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla, Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davayla, “hukuki ve fiili irtibat bulunduğu” gerekçesiyle birleştirildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Ü.E.İ, avukatları aracılığıyla Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuş, Murat Gök'ün özel yetkili Cumhuriyet Savcısı iken babasını bir soruşturma nedeniyle tutuklattığını, babasının davasını takip ederken, Gök'ün kendisini SMS mesajlarıyla taciz ettiğini öne sürmüştü. Ü.E.İ, olayın kamuoyunda duyulmasının ardından öğretim görevlisi olarak çalıştığı Yaşar Üniversitesi'nden istifa etmişti.

Gök ise Ü.E.İ. ile bir süre ilişki yaşadıklarını, başka bir kişiyle evlenmek için gün aldığını belirterek, “Tam evlilik öncesi ve hakime rüşvet iddiasıyla hakkında dava açıp tutuklanmasına yol açtığım Tarcan Ülük'ün avukatlığını üstlendiği bu hanımın davranışını takdirlerinize bırakıyorum” demişti. Murat Gök'ün düğünü iptal edilmişti.

Ü.E.İ, Gök'ün bir gazetede yayımlanan röportajında yer alan “6 ay süreyle ilişki yaşamıştık” şeklindeki ifadesi nedeniyle, Tarcan-Ayla Ülük çifti de aynı röportajdaki kendilerine yönelik ifadeler nedeniyle suç duyurusunda bulunmuşlardı. Murat Gök hakkında hakaret iddiasına yönelik iki ayrı dava açılmıştı.

1 yorum:

  1. bu cinsel istismar yasasınla herkes birgün sapık damgası yemeye adaydır.Bunu tüm hakim ve savcılar biliyor hatta bazı hakimlerin başınada gelmiş insanlar bilmiyor.Burada yazmamın sebebi tüm erkekler başınıza gelmeden dışarıda tedbirli olun en ufak temasta dahi tecavüz etmiş oluyorsunuz çünkü cezaları aynı temasta etsen tecavüz etmiş sayılıyorsun.Ben tecavüzmü ettim elip burnuna degdi ceza bu kadar olurmu maalesef kazada olsa şikayet oldumu tecavüzde etmesen tecavüzle aynı fark yok.birde illa cezalandıralım diye düzmece ruh saglıgını çıkarmışlar.H.üzmezden sonra her gelene bozuk rapor veriyorlarmış 15 yıl.ispatı sen yapacan tabi yapamazsın.namusun şerefin haysiyeti bitmiş adın sapık olmuş.ölmekten beter olursunuz.suçlu olsan bile keşke tecavüz etseydim dersiniz.adam öldürsen bu kadar ceza almazsın.daga çıkıp terörist olsan en fazla ölürsün bu ölmektende beter.BU ADALETSİZLİK 20005 ten sonra geldi.avrupa komseyi test yapın okul başarısına bakın diyor.Bakamazlarmış.işleri çokmuş.adaletsiz

    YanıtlaSil