5 Ocak 2010 Salı

TSK'DAN BİLGİ NOTLARI

Tsk'dan son olaylarla ilgili açıklamalar:

TARİH : 01 Ocak 2010

SAAT : 14:50

NO : BN - 01 / 10


1. Bugünkü bazı medya organlarında dün bir hakimi takip ettiğinden şüphe edilen iki aracın durdurularak arandığı, bu araçların askeri ve içindeki şahısların da askeri personel olduğu haberlerine yer verilmiştir.

2. Olayın cereyan tarzı aşağıdaki şekilde olmuştur;

a. 31 Aralık 2009 saat 12:30 civarında, Uğur MUMCU caddesinde birbirinden bağımsız olarak idari görevle seyir halinde olan beyaz renkli iki ayrı askeri araç polisler tarafından durdurulmuştur.

b. Durdurulan bu araçların askeri araç olduğunun anlaşılması üzerine olay yerine Merkez Komutanlığı ekipleri çağrılmıştır.

c. Söz konusu araçlar ve içindeki personel, durdurma ve arama kararını veren Cumhuriyet Savcısının isteği üzerine saat 14:00 civarında Ankara Merkez Komutanlığına götürülmüşlerdir.

ç. Burada Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan tespitlerde;

(1) Araçlardan birisinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait olduğu ve içinde iki şoför er ile bir uzman çavuş aşçının bulunduğu,

(2) Diğer aracın ise, Garnizon Komutanlığına ait olduğu ve içinde iki şoför (biri onbaşı biri er), bir elektrik teknisyeni er ve bir marangoz erin bulunduğu anlaşılmıştır.

3. İlgili Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan inceleme sonucunda, söz konusu askeri personel dün gece saat 22:00 civarında serbest bırakılmıştır.

4. Olayın, bir şüphe üzerine yapılan ihbar ve bu ihbara yönelik olarak icra edilen bir uygulama olduğu anlaşılmış ise de, son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir.

5. Konuya ilişkin olarak gerekli işlemler başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


TARİH : 03 Ocak 2010

NO : BD -01 / 10

1. Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi (TMMM) K.lığı 28 Haziran 2005 tarihinde resmen açılmış ve NATO Konseyi’nin 14 Ağustos 2006 tarihli kararıyla akredite edilmiştir.

2. Merkez, eğitim ve öğretim faaliyetleri kapsamında NATO Bilim Yoluyla Güvenlik Programı (NATO Security Through Science Programme) çerçevesinde, seçilen çevre ülkelerde Mobil Eğitim Timi (Advanced Training Course) aracılığıyla yerinde eğitim vermektedir.

3. Bu kapsamda 03–07 Ocak 2010 tarihleri arasında Ürdün’de “Terörizmle Mücadele” konusunda eğitim verilecektir. Bu faaliyet TMMM K.lığınca icra edilecek olan yedinci mobil eğitim timi faaliyetidir.

4. Beş gün sürecek eğitimin amacı; terörizm tehdidinin farklı boyutlarıyla analiz edilmesi ve terörizmle mücadele stratejilerinin detaylı bir şekilde incelenerek örneklerle açıklanmasıdır.

5. Eğitime diğer ülkelerden toplam kırk civarında kursiyerin iştirak etmesi planlanmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder